Skip directly to content

Spoločnosť Pfizer a BioNTech sa pustili do vývoja vakcíny proti COVID-19

NEW YORK, USA a MAINZ, Nemecko, 17. marec 2020 – Spoločnosti Pfizer Inc. a BioNTech SE dnes oznámili, že podpísali dohodu ohľadom spoločného vývoja a distribúcie (s výnimkou Číny) prípadnej vakcíny proti koronavírusu na báze mRNA určenej na prevenciu infekcie COVID-19. Spoločnosti uzavreli dohodu o transfere materiálov a o spolupráci za účelom okamžitého zahájenia spoločného výskumu.

Cieľom spolupráce je urýchliť vývoj prípadného programu očkovania prvou vakcínou svojho druhu BNT162 proti COVID-19 na báze mRNA. Klinické skúšania vakcíny by mali prebiehať od konca apríla 2020. Spolupráca napreduje rýchlo vďaka výskumu a vývoju, ktoré Pfizer a BioNTech odštartovali v roku 2018 prácou na vakcíne proti chrípke na báze mRNA.

„Sme hrdí, že naše pretrvávajúce a úspešné kontakty s BioNTech umožnia obom spoločnostiam flexibilitu mobilizovať spoločné kapacity mimoriadne rýchlo a reagovať na celosvetové výzvy,“ uviedol Mikael Dolsten, vedúci vedecký pracovník a prezident Worldwide Research, Development & Medical v spoločnosti Pfizer. „Veríme, že spojením možností spoločnosti Pfizer v oblasti vývoja, regulácie liekov, obchodných kapacít s odbornými znalosťami spoločnosti BioNTech v oblasti technológii očkovacej látky na báze mRNA ako jedného z lídrov na trhu posilníme náš záväzok urobiť, čo je v našich silách, aby sme sa vysporiadali so šíriacou sa pandémiou čo najskôr.“

„Čelíme globálnej pandémii, ktorá si vyžaduje spoluprácu na celosvetovej úrovni. Spojili sme sily s naším partnerom, spoločnosťou Pfizer, a veríme, že dokážeme urýchliť uvedenie vakcíny proti COVID-19 pre ľudí na celom svete, ktorí ju potrebujú,“ povedal Ugur Sahin, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ BioNTech.

Spoločnosti očakávajú, že pre výskumnú činnosť, ktorá je predmetom dohody o spolupráci budú vzájomne využívať svoje centrá pre výskum a vývoj, ktoré majú obe spoločnosti k dispozícii, okrem iného aj v Spojených štátoch a v Nemecku.

Spolupráca bude zahájena okamžite. V nasledujúcich týždňoch sa bude finalizovať konečná podoba zmluvy týkajúca sa vývoja, výroby, finančných podmienok a prípadného uvedenia na trh.

PP-PFE-SVK-0034